"Коли з людиною трапляється біда, перше питання - ну як, дружина чи чоловік не кинули?": як живеться людям з інвалідністю

"Коли з людиною трапляється біда, перше питання - ну як, дружина чи чоловік не кинули?":  як живеться людям з інвалідністю

Чи створене на Тернопільщині інклюзивне середовище для людей з інвалідністю, які проблеми мають люди з інвалідністю, чи створюють для них робочі місця і чи готові самі люди з інвалідністю бути активними членами суспільства, обговорили під час зустрічі у прес-клубі тернополяни з інвалідністю, а також представники державних структур, які вирішують питання соціального захисту цих людей

- Я б мав приїхати сюди в піджаку і краватці, але як це можливо зробити, коли ти на візку? - говорить тернополянин Сергій Цитріков, який заїжджає в приміщення прес-клубу на візку. - Брудно, така погода, мокро, сніг, пісок. 

Чи не найбільшою проблемою для людей на візках - це питання пересування по місту, і в громадському транспорті зокрема, зазначає Сергій Цитріков. Він півтора року пересувається на візку. 

Інфраструктура в Тернополя важка для людини з інвалідністю, каже пан Сергій.

 - Візок – для мене це «ноги», яким ми «ходимо», і по чому ходити - має велике значення, - каже співрозмовник. - Ще сходами зверху з’їхати можна, коли за поручні триматися, а догори виїхати важко без сторонньої допомоги. В тролейбус теж заїхати не можу, маю просити сторонню допомогу. Я був у Львові на реабілітації, то є з чим порівняти. Там трамваї, тролейбуси всі з низькою підлогою, пандусами, що без проблем можна самому заїжджати. В нас, на жаль, такого нема. Один такий автобус є, але це не мій маршрут. Я живу на БАМі. Влітку я навіть в Центр можу на візку доїхати, це без проблем, а зараз коли сніг, дощ, прошу допомогти людей, якщо треба доїхати. Машини я не маю.

Чоловік сподівається, що з обіцяними змінами в законодавстві, коли Дежрархбудконтроль буде контролювати не лише об’єкти будівництва, але й об’єкти інфраструктури – це і дороги, і прибудинкова територія, місто буде більш доступне для людей з інвалідністю.

Працевлаштовують для зиску, а не для соціалізації людей

Гострою залишається тема працевлаштування людей з інвалідністю, зазначив депутат облради.

- Працевлаштування людини з інвалідністю в нас розглядають як додатковий засіб заробляння, - каже Олександр Башта. – А в нормальному суспільстві працевлаштування людини з інвалідністю – це її соціалізація, щоб він був між людьми. В нас цього немає.

Соціально справедливим би було забезпечити людину з інвалідністю працездатного віку середньою зарплатою по країні як у здорової людини, вважає депутат.

Пенсія – мізерна

Несправедливістю вважає велику різницю у пенсії тим, хто отримав травму на виробництві і для тих, у кого інвалідність виникла внаслідок побутової травми, депутат облради Олександр Башта. Чоловік уже 26 років пересувається на візку.

- Людина з інвалідністю, яка отримала побутову травму, приречена жити на пенсію 1452 грн, - зазначає депутат облради, а людина, яка догладає за людиною з інвалідністю, отримує 29 грн на місяць. І коли я звернувся до Міністерства соціального захисту із запитанням, як вони це порахували. Мені відповіли, що вони про індексували суму 4,90 грн і получили 29. Це була офіційна відповідь міністерства. А як на них жити?

Знаєте, яким є перше питання, коли з людиною трапляється така біда, - ну як там, дружина чи чоловік не кинули? Тому що це складно. А якщо є діти? А ти маєш 1452 грн і все. А якщо, наприклад, моя дружина захоче влаштуватися на роботу на півставки, то їй відмінять і цих 29 грн.

Ну, хто так порахував? А все тому, що серед законотворців нема людей з інвалідністю, які розуміють це, інакше нікому в голову не прийшло б придумувати такі поняття як «активний візок», замість того, щоб він просто був зручним, нікому не прийде в голову 29 гривень на місяць тому, хто доглядає людину з інвалідністю і т. п.

А як з візками?

Зараз в Тернополі і області немає проблем із забезпеченням людей з інвалідністю засобами реабілітації, а також з фінансуванням їх виготовлення, зазначили учасники зустрічі. Якщо людина з інвалідністю має індивідуальну програму реабілітації, де медики визначають, що потрібно для неї, ці засоби вона отримає.

- Залишається проблемою забезпечення людей з інвалідністю спецавтотранспортом, розповіла заступниця начальника управління-начальник відділу координації та контролю діяльності суб’єктів, що надають соціальні послуги управління організації надання соціальних послуг департаменту соціального захисту населення ОДА Оксана Смолій. Наразі лише 16 осіб з інвалідністю отримали легкові автомобілі як гуманітарну допомогу від іноземних донорів.

Крім того, нещодавно змінився порядок отримання технічних засобів реабілітації, зазначила заступник начальника управління соціальної політики – начальник відділу обслуговування ветеранів та людей з інвалідністю Тернопільської міської ради Надія Бабій.

  • Раніше наше управління лише надавало направлення для забезпечення технічними засобами реабілітації, а особа зверталася у відповідне підприємство – хто за візком, хто за взуттям, чи за протезуванням. Фінансував це Фонд захисту інвалідів. А тепер з травня ми самі фінансуємо ті підприємства, які забезпечують людей з інвалідністю речами для реабілітації. Ми перераховуємо кошти, коли особа з інвалідністю має виріб вдома, - пояснила пані Бабій. – Після змін у нас траплялися деякі непорозуміння. Бували випадки, коли люди взяли направлення і зразу не звернулися на підприємство. Тепер після змін у постанові ці направлення треба брати ще раз. Тобто хто був не забезпечений до кінця 2017 року засобами для реабілітації, в 2018  році має ще раз звернутися в наше управління. Після підписання договору протягом 40 днів підприємство має виготовити засіб реабілітації.

Звертатися за направленнями для забезпечення засобами реабілітації потрібно в міське управління соціальної політики, що знаходиться на вул. Лисенка, 8 , 4-й кабінет. Прийом відвідувачів відбувається в усі робочі дні, крім вівторка і п’ятниці. В ці дні - робота з документами.

Довідка

В Тернопільській області на обліку в єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги, на 1 листопада є 35 тисяч 112 осіб з інвалідністю. Середній розмір пенсії з інвалідності становить 1684 гривні. Люди з інвалідністю з числа військовослужбовців мають пенсію в розмірі 4758 гривень.

Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
12:01 Тернопіль отримав бейбі-бокси від благодійників: хто зможе отримати play_circle_filled photo_camera 11:01 На фронті загинув заступник командира танкового батальйону, родом з Тернопільщини 10:02 Корисно і для здоров'я, і для фігури: легкі салати з буряком photo_camera 09:05 Зеленський подякував тернопільським артилеристам за влучність play_circle_filled Від читача 10:43 Заліщики. Старшокласникам - про вибір професії 08:00 Сьогодні, 25 березня: День служби безпеки України 21:01 Мало виповнитися 34: світлій пам'яті тернопільського кордівця Віктора Мельниченка, який загинув у Бахмуті play_circle_filled photo_camera 20:21 Тарифи на електроенергію з 1 квітня не підвищать – рішення Уряду 20:00 Проти прапорів на трусах і горілці. Як тернополяни ставляться до патріотичної символіки на товарах? 19:00 Піти на «Дизель Шоу», постояти на цвяхах і помалювати піском: куди піти у Тернополі 25-26 березня? 18:00 У Тернопільській громаді триває двомісячник благоустрою: що вже зробили 17:30 Замінюють труби на проспекті Злуки (ФОТО ДНЯ) play_circle_filled photo_camera 17:03 Скільки коштує насіння для розсади та де дешевше купувати – у магазинах чи на ринку. Ми перевірили photo_camera 16:30 Обленерго оновило Графік погодинних вимкнень електрики на Тернопільщині з 27 березня по 2 квітня 16:00 У Тернополі продають червонокнижну черемшу: скільки просять за пучечок і які штрафи загрожують 15:31 Ремонт доріг у Тернополі – після перемоги наші герої-воїни повинні повернутись в оновлені міста (ПРЕССЛУЖБИ) 15:00 У Тернополі змінили графік подачі гарячої води на 25 та 26 березня 14:37 Захисники з Терноноля можуть отримати індивідуальні аптечки 14:03 Дорогу не ремонтували ще з радянських часів, а їхати можна лише зі швидкістю пішохода 13:18 Нове обладнання допоможе рятувати онкохворих діток Тернопільщини
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up