Чи створене на Тернопільщині інклюзивне середовище для людей з інвалідністю, які проблеми мають люди з інвалідністю, чи створюють для них робочі місця і чи готові самі люди з інвалідністю бути активними членами суспільства, обговорили під час зустрічі у прес-клубі тернополяни з інвалідністю, а також представники державних структур, які вирішують питання соціального захисту цих людей
- Я б мав приїхати сюди в піджаку і краватці, але як це можливо зробити, коли ти на візку? - говорить тернополянин Сергій Цитріков, який заїжджає в приміщення прес-клубу на візку. - Брудно, така погода, мокро, сніг, пісок.
Чи не найбільшою проблемою для людей на візках - це питання пересування по місту, і в громадському транспорті зокрема, зазначає Сергій Цитріков. Він півтора року пересувається на візку.
Інфраструктура в Тернополя важка для людини з інвалідністю, каже пан Сергій.
- Візок – для мене це «ноги», яким ми «ходимо», і по чому ходити - має велике значення, - каже співрозмовник. - Ще сходами зверху з’їхати можна, коли за поручні триматися, а догори виїхати важко без сторонньої допомоги. В тролейбус теж заїхати не можу, маю просити сторонню допомогу. Я був у Львові на реабілітації, то є з чим порівняти. Там трамваї, тролейбуси всі з низькою підлогою, пандусами, що без проблем можна самому заїжджати. В нас, на жаль, такого нема. Один такий автобус є, але це не мій маршрут. Я живу на БАМі. Влітку я навіть в Центр можу на візку доїхати, це без проблем, а зараз коли сніг, дощ, прошу допомогти людей, якщо треба доїхати. Машини я не маю.
Чоловік сподівається, що з обіцяними змінами в законодавстві, коли Дежрархбудконтроль буде контролювати не лише об’єкти будівництва, але й об’єкти інфраструктури – це і дороги, і прибудинкова територія, місто буде більш доступне для людей з інвалідністю.
Працевлаштовують для зиску, а не для соціалізації людей
Гострою залишається тема працевлаштування людей з інвалідністю, зазначив депутат облради.
- Працевлаштування людини з інвалідністю в нас розглядають як додатковий засіб заробляння, - каже Олександр Башта. – А в нормальному суспільстві працевлаштування людини з інвалідністю – це її соціалізація, щоб він був між людьми. В нас цього немає.
Соціально справедливим би було забезпечити людину з інвалідністю працездатного віку середньою зарплатою по країні як у здорової людини, вважає депутат.
Пенсія – мізерна
Несправедливістю вважає велику різницю у пенсії тим, хто отримав травму на виробництві і для тих, у кого інвалідність виникла внаслідок побутової травми, депутат облради Олександр Башта. Чоловік уже 26 років пересувається на візку.
- Людина з інвалідністю, яка отримала побутову травму, приречена жити на пенсію 1452 грн, - зазначає депутат облради, а людина, яка догладає за людиною з інвалідністю, отримує 29 грн на місяць. І коли я звернувся до Міністерства соціального захисту із запитанням, як вони це порахували. Мені відповіли, що вони про індексували суму 4,90 грн і получили 29. Це була офіційна відповідь міністерства. А як на них жити?
Знаєте, яким є перше питання, коли з людиною трапляється така біда, - ну як там, дружина чи чоловік не кинули? Тому що це складно. А якщо є діти? А ти маєш 1452 грн і все. А якщо, наприклад, моя дружина захоче влаштуватися на роботу на півставки, то їй відмінять і цих 29 грн.
Ну, хто так порахував? А все тому, що серед законотворців нема людей з інвалідністю, які розуміють це, інакше нікому в голову не прийшло б придумувати такі поняття як «активний візок», замість того, щоб він просто був зручним, нікому не прийде в голову 29 гривень на місяць тому, хто доглядає людину з інвалідністю і т. п.
А як з візками?
Зараз в Тернополі і області немає проблем із забезпеченням людей з інвалідністю засобами реабілітації, а також з фінансуванням їх виготовлення, зазначили учасники зустрічі. Якщо людина з інвалідністю має індивідуальну програму реабілітації, де медики визначають, що потрібно для неї, ці засоби вона отримає.
- Залишається проблемою забезпечення людей з інвалідністю спецавтотранспортом, розповіла заступниця начальника управління-начальник відділу координації та контролю діяльності суб’єктів, що надають соціальні послуги управління організації надання соціальних послуг департаменту соціального захисту населення ОДА Оксана Смолій. Наразі лише 16 осіб з інвалідністю отримали легкові автомобілі як гуманітарну допомогу від іноземних донорів.
Крім того, нещодавно змінився порядок отримання технічних засобів реабілітації, зазначила заступник начальника управління соціальної політики – начальник відділу обслуговування ветеранів та людей з інвалідністю Тернопільської міської ради Надія Бабій.
Звертатися за направленнями для забезпечення засобами реабілітації потрібно в міське управління соціальної політики, що знаходиться на вул. Лисенка, 8 , 4-й кабінет. Прийом відвідувачів відбувається в усі робочі дні, крім вівторка і п’ятниці. В ці дні - робота з документами.
Довідка
В Тернопільській області на обліку в єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги, на 1 листопада є 35 тисяч 112 осіб з інвалідністю. Середній розмір пенсії з інвалідності становить 1684 гривні. Люди з інвалідністю з числа військовослужбовців мають пенсію в розмірі 4758 гривень.
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
№ 12 від 22 березня 2023
Читати номер